wsn چیست؟
2   |  0
بازديد : 2480 مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 19 بهمن 1390

تا الان شبکه ها به صورت سیمی بود ، یعنی براین اینکه چند سیستم را به هم وصل کنیم تا بتونن با هم تبادل داده داشته باشند باید از کابل استفاده می کردیم. از مشکلات کابل کشی یکی محدودیت فاصله ای بود و دیگه اینکه فضای زیادی رو اشغال میکرد.

به همین خاطر از امواج برای انتقال داده و برقراری ارتباظ استفاده کردند. برای اینکه بتوان اطلاعات را از طربق امواج ارسال /دریافت کرد به تجهیزاتی نیاز است که اسمشون Mote هست.

Mote ها خودشون از چند جز تشکیل شده اند:

  1. جافظه ( براي ذخيره سازي برنامه ها و داده هاي مياني ) ،
  2. كنترلرها ( داده ها را پردازش مي كند و ساير كامپوننت ها را كنترل مي كند ) ،
  3. منبع انرژي محدود ( مثل باتري) ،
  4. دستگاه فرستنده / گيرنده ( عمليات دريافت و انتقال اطلاعات را انجام مي دهد) ،
  5. حسگرها (مسئول دريافت داده ها به صورت حرارتي ،‌نوري ، صوتي و ارتعاشي) 
  6. محرک ها (اجزايي هستند كه دستورات را دريافت مي كنند . اين دستورات نتيجه پردازش اطلاعات جمع آوري شده توسط سنسورها هستند و درآينده آنهارا اجرا مي كنندوبر محیط پیرامون تاثیر می گذارند).

به هرکدوم از این اجزا می گن node.

اگر چند تا از این mote ها را با هم مرتبط کنیم به خاطر ارتباط بیسیم میشود wsn =wireless sensor network .

از ویژگی های مثبت wsn ، خاصیت ad hoc بودن است ، یعنی نیاز به کنترل کننده مرکزی ندارند.به عبارت دیگر خاصیت خود سازماندهی دارد و می تواند خود را با محیط پیرامون وفق دهد.

توپولوژی wsn میتواند cluster-tree باشد. یعنی چند تا از mote ها تشکیل یک گروه دهندوبرای هر گروهی یک مدیر وجود داشته باشد که به آن sink می گویند . هر عضو گروه باید اطلاعات دریافتی از محیط را به sink بدهد و sink این اطلاعات را با پردازش بیشتر برای سرگروه بالاتر می فرستد. این روند تا آنجاادامه می یابد که اطلاعات به db = data base مرکزی برسد.

ارسال توسط زکیه سلیمانی | امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 برچسب ها: wsn چیست؟,